Ljudinnovation från SLU belönas med hållbarhetspris

Christian Höök, doktorand på institutionen för skogens biomaterial och teknologi, och hans projekt Ecovibes har utsetts till vinnare av Nordeas Norrlandsstiftelses och BizMakers hållbarhetspris på 10 000 kr.

Den teknik som används inom EcoVibes gör det möjligt att upptäcka och identifiera arter genom deras unika ljud och läten i miljöer där många olika ljud hörs samtidigt, från fågelsång till insektsljud. EcoVibes ger markanvändningsplanerare och naturvårdare tillgång till kraftfulla verktyg för att övervaka biologisk mångfald.

Läs mer om EcoVibes här.

 

 

Du använder en gammal webbläsare

Gamla webbläsare har bara delvis stöd för ny teknik och ger inte webbplatsen en ärlig chans att leva upp till sin fulla potential. Du kan enkelt ladda ner en annan webbläsare som fungerar bättre. Här är ett axplock moderna webbläsare som fungerar bra!

Uppdatera min webbläsare

Jag vill fortsätta ändå