Nyhet från Uminova Innovation
Efter tre månader av kunddialoger, verifiering, coachning och pitchträning var det i tisdags dags för final i Uminova Innovations Startupprogram. Under Demo Day fick deltagarna presentera sina affärsidéer inför publik och tre startups prisades med stipendier från Nordea.
Under förmiddagen pitchade deltagarna sina affärsidéer på två minuter vardera – från forskningstunga tekniklösningar till idéer med tydlig samhällsnytta och kommersiell potential.
Vinnarna utsågs under förra veckan, efter att juryn fått ta del av längre pitchar och ställt frågor till deltagarna.
– Det är väldigt roligt att träffa människor som brinner för något och vill skapa förändring. Alla team hade en tydlig bild av vilket problem de vill lösa och för vem, även om de fortfarande är tidigt i resan. Det är ju hela poängen med programmet – att börja testa, lära och utvecklas. Gruppen höll genomgående hög nivå, säger Linus Stark, Partner Invest.
Camilla Norberg från Grant Thornton lyfter också bredden och energin i årets upplaga:
– Det har varit väldigt roligt att få lyssna till så drivna entreprenörer inom vitt skilda branscher. Det är tydligt att det händer mycket spännande inom forskning och entreprenörskap här i Umeå – och att det finns både kompetens och vilja att omsätta idéer till verklighet.
Årets vinnare blev Preventech som grundats av Christoffer Edlund, Mats Andersson och Fredrik Holmgren. Bolaget utvecklar en lösning som identifierar, analyserar och hanterar ekonomisk brottlighet, bland annat i välfärdsektorn – ett område där behovet av nya arbetssätt är stort.
– Den kriminella ekonomin omsätter uppskattningsvis 350 miljarder kronor varje år. Vi bygger ett verktyg som ska bli ett slags antivirusprogram mot den typen av brott, säger Fredrik Holmgren.
För teamet har månaderna i Startupprogrammet varit en viktig del av utvecklingen.
– Programmet har varit väldigt givande för oss och man lär sig mycket – inte minst kring kundinsikter. Som en klok person sa: ”Every day is a school day”, säger Fredrik Holmgren.
Alla prisvinnare och jurymotiveringar
Första pris – 20 000 kronor
Preventech
Christoffer Edlund, Mats Andersson & Fredrik Holmgren
Juryns motivering:
”Den här startupen har potential att skapa betydande samhällsnytta, med möjligheter att möta behov hos många olika typer av organisationer. Teamet har lång och relevant erfarenhet med imponerande ämneskunskaper, kombinerat med en stark förmåga att omsätta den kompetensen i en skalbar teknisk lösning. Med tanke på hur samhällsutvecklingen ser ut är behovet av deras lösning mer angeläget än någonsin.”
Andra pris – 10 000 kronor
Pyromics
Oleksandr (Alex) Ilchenko
Juryns motivering:
”Den här startupen verkar i en storskalig bransch som ställer om mot mer datadrivna arbetssätt, vilket möjliggör mer hållbara resultat när rätt råmaterial matchas med rätt användningsområden. Genom att kombinera en snabbare och mer träffsäker mjukvarulösning med djup vetenskaplig expertis adresserar bolaget ett tydligt validerat marknadsbehov. Dessutom finns en stark potential att skala lösningen till flera olika sektorer och affärsområden.”
Tredje pris – 5 000 kronor
Focusref
Fredrik Nordwall, Emil Waara & Richard Grad
Juryns motivering:
”Även om grundarna redan känner sin målgrupp väl har de genomfört en strukturerad kundvalideringsprocess och dessutom lyckats fånga intresset från en stor och viktig aktör. De adresserar ett tydligt problem och lösningen har stor potential. Nu handlar det om att omvandla intresse till betalande kunder.”
Startupprogrammet genomförs i samarbete med Innovationskontoret vid Umeå universitet och ger deltagarna möjlighet att under tre månader testa, utveckla och verifiera sina affärsidéer tillsammans med affärsutvecklare och experter.